ARTROMOT-K1 Zmotoryzowana szyna ruchowa CPM

Szyna ruchowa do terapii CPM

ARTROMOT®-K1 to  zmotoryzowana szyna ruchowa stosowana w rehabilitacji nóg: w ciągłej, biernej mobilizacji stawów (CPM – Continuous Passive Motion). Przeznaczona jest zarówno do rehabilitacji szpitalnej, jak i domowej. 

Szyna ARTROMOT®-K1, znana również jako urządzenie do kontroli ruchu stawów, jest używana w rehabilitacji po operacjach ortopedycznych, zwłaszcza po operacjach stawów, takich jak operacje kolana czy biodra. Jej głównym celem jest poprawa zakresu ruchu stawów, redukcja sztywności oraz przyspieszenie procesu gojenia. Stosuje się ją jako profilaktykę uszkodzeń ciała związanych z długotrwałym unieruchomieniem (zakrzepica, zatorowość, odleżyny). 

Rehabilitacja z użyciem szyny ruchowej:

 • poprawia metabolizm stawu,
 • zapobiega zesztywnieniu stawów,
 • wspomaga odbudowę i leczenie chrząstki stawowej oraz więzadeł,
 • przyspiesza resorpcję krwiaków i obrzęków, 
 • poprawia krążenie krwi i limfy.

Zmotoryzowana szyna ARTROMOT®-K1 charakteryzuje się fizjologicznym zakresem ruchomości oraz anatomicznymi ustawieniami. Wyposażona jest w pilot sterujący z hermetyczną klawiaturą i podświetlanym ekranem i prostą instrukcję programowania.

W ofercie BodySmileFit mamy tylko szyny nowe!

Szyna ARTROMOT-K1

Szyna ARTROMOT®-K1

Jakie są wskazania do rehabilitacji z szyną ARTROMOT®-K1?

Urządzenia ARTROMOT®-K1 są najczęściej stosowane w rehabilitacji po operacjach ortopedycznych, zwłaszcza tych związanych z uszkodzeniem stawów, głównie kończyny dolnej.

 1. Artroskopia i atrotomia stawu kolanowego, zwłaszcza połączone z synowektomią, artrolizą i innymi zabiegami wewnątrz stawu. 
 2. Artroplastyka, zabiegi wszczepienia endoprotezy, czyli wszelkie zabiegi chirurgicznej wymiany stawu biodrowego, stosowane w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów biodrowych, takich jak osteoartroza. 
 3. Rekonstrukcja więzadeł krzyżowych w kolanie, zabiegi rekonstrukcyjne z użyciem implantów. Po uszkodzeniu więzadeł krzyżowych w stawie kolanowym, chirurdzy mogą zdecydować się na ich rekonstrukcję, a szyna ARTROMOT®-K1 może być używana w procesie rehabilitacji.
 4. Wymiana stawu kolanowego. Artroplastyka stawu kolanowego, czyli wymiana stawu kolanowego, jest stosowana w przypadku zaawansowanej osteoartrozy stawu kolanowego.
 5. Operacje na stawie skokowym. Po operacjach na stawie skokowym, takich jak rekonstrukcje więzadeł czy stabilizacja stawu, szyny ARTROMOT®-K1 mogą być stosowane w procesie rehabilitacji.
 6. Chirurgiczna naprawa ścięgien. 
 7. Skręcenia i kontuzje stawów.
 8. Zaopatrzone operacyjnie złamania, stawy rzekome oraz osteotomie.
 9. Rehabilitacja bierna znieczulonych chorych.

Kiedy używanie zmotoryzowanej szyny ruchomej jest niewskazane?

Choć szyny ARTROMOT®-K1 są skutecznym narzędziem w rehabilitacji po operacjach ortopedycznych, istnieją pewne sytuacje, w których ich użycie może być przeciwwskazane lub wymaga specjalnej uwagi. 

 1. Ostre stany zapalne i inne infekcje w obszarze stawu. 
 2. Niestabilna osteosynteza.
 3. Niewystarczające gojenie się rany. Jeśli rana po operacji nie goi się prawidłowo lub występują problemy z zagojeniem tkanek, może być konieczne odroczenie stosowania szyny do momentu poprawy stanu rany.
 4. Porażenia spastyczne, niemożność pełnego rozszerzenia stawu. W przypadku, gdy pacjent nie może w pełni rozszerzyć operowanego stawu ze względu na inne warunki ortopedyczne lub ograniczenia, może to stanowić przeciwwskazanie.
 5. Niezdolność do współpracy pacjenta. Skuteczne korzystanie z szyny ARTROMOT®-K1 wymaga współpracy ze strony pacjenta. Jeśli pacjent nie jest w stanie zrozumieć instrukcji lub nie jest w stanie zaangażować się w proces rehabilitacji, może to utrudnić korzystanie z urządzenia.
 6. Nieprawidłowości w strukturze stawu. W niektórych przypadkach, na przykład gdy istnieją istotne nieprawidłowości strukturalne w samym stawie, stosowanie szyny ARTROMOT®-K1 może wymagać dostosowań lub być ograniczone.

Ostateczna decyzja o stosowaniu szyny ARTROMOT®-K1 powinna być podejmowana przez lekarza prowadzącego na podstawie indywidualnych potrzeb i warunków pacjenta.  Zalecamy także konsultację u rehabilitanta.

Jakie są najważniejsze zalety szyny ruchomej ARTROMOT®-K1?

 1. Kontrola zakresu ruchu. Szyna pozwala na kontrolowane i stopniowe zwiększanie zakresu ruchu w danym stawie. To jest szczególnie istotne w przypadku pooperacyjnej rehabilitacji, gdzie stopniowe przywracanie pełnej ruchomości stawu jest kluczowe.

 2. Unikanie sztywności stawu. Po operacjach ortopedycznych może wystąpić naturalna tendencja do utraty elastyczności stawu z powodu ograniczenia aktywności. Szyna ARTROMOT®-K1 pomaga w zapobieganiu sztywności poprzez regularne i kontrolowane ćwiczenia.

 3. Wsparcie procesu gojenia. Poprzez kontrolowane ruchy stawów, szyna ARTROMOT®-K1 pomaga w redukcji bólu, obrzęku i przyspiesza proces gojenia po operacji. Równocześnie minimalizuje ryzyko powikłań związanych z zbyt szybkim lub niekontrolowanym ruchem.

 4. Zminimalizowanie ryzyka powikłań. Kontrolowany zakres ruchu, jaki oferuje szyna, pomaga unikać przeciążenia stawu i chroni przed nieprawidłowym obciążaniem podczas rehabilitacji.

Body Smile Fit

wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych i sprzętu rehabilitacyjnego w woj. śląskim

e-mail: kontakt@bodysmilefit.pl

telefon: 799 358 016