Czy osoba niepełnosprawna może być w pełni aktywna na rynku pracy? Jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu odpowiedź na to pytanie była najczęściej negatywna. Niepełnosprawność oznaczała niezdolność do pracy lub pracę w zakładzie pracy chronionej. Dziś, kiedy sporo zadań zawodowych można wykonywać zdalnie, możesz pracować nawet z łóżka.


Niepełnosprawność nie oznacza konieczności podjęcia zatrudnienia w zakładzie pracy chronionej. Możesz z powodzeniem szukać posady na otwartym rynku pracy. Parę lat temu furorę robiła pewna agencja marketingowa, która zatrudniała tylko osoby poruszające się na wózku lub stale leżące. To był wyjątek na rynku pracy. Dziś coraz więcej pracodawców przekonuje się, że pracownik niepełnosprawny jest tak samo, a często nawet bardziej wartościowy niż pracownik pełnosprawny. Taki pracodawca niekoniecznie musi umieszczać w ogłoszeniu o pracę informację „mile widziane orzeczenie o niepełnosprawności”. Wielu dobrych, wyczulonych na potrzeby osób niepełnosprawnych pracodawców, nie segreguje w ten sposób swoich pracowników. Analizują przede wszystkim Twoje kompetencje i wkład, jaki możesz wnieść do firmy.

W jakich zawodach z powodzeniem możesz szukać pracy?

  1. Copywriter
    • Obecny poziom technologii sprawia, że nie musisz nawet pisać na klawiaturze, by tworzyć i sprzedawać teksty. Profesjonalne edytory tekstu mają już funkcję transkrypcji mowy na tekst. Możesz zatem na przykład pisać artykuły, blogi, recenzje czy opisy produktów dla sklepów internetowych. może pracować zdalnie, wykorzystując komputer, telefon lub inne urządzenia. Przykłady to praca jako copywriter, programista, grafik, czy konsultant.
  2. Edukator, korepetytor
    • Korepetycje online, kursy internetowe, webinary… Dziś możesz sprzedawać swoją wiedzę przy pomocy różnych narzędzi. Liczą się tylko Twoja wiedza i kompetencje. Tak naprawdę, przy odpowiedniej aranżacji nikt nie musi nawet zauważyć, że nagrywasz materiał z łóżka.
  3. Grafik, artysta
    • Osoby kreatywne mogą tworzyć i sprzedawać swoje dzieła online. Od prostych grafik na social media po artystyczne rysunki, obrazy cyfrowe (digital art). Możesz też z powodzeniem tworzyć utwory muzyczne a nawet nagrywać online wspólnie z innymi muzykami.
  4. Programista:
    • Osoby z niepełnosprawnościami mające umysł ścisły świetnie radzą sobie jako programiści. Znajomość języków programowania znacznie ułatwia kodowanie i poszerza możliwości pracy. Ale nawet jeśli jesteś początkujący, przy pomocy narzędzi typu no-code możesz tworzyć np. strony internetowe.
  5. Specjalista ds. obsługi klienta
    • Możesz być zarówno konsultantem telefonicznym, jak i konsultantem online. Możesz też moderować czaty prowadzone przez boty.
  6. Tłumacz
    • Masz zdolności językowe? Możesz pracować jako tłumacz, zwłaszcza jeśli znasz jakiś „egzotyczny” język. A jeśli do tego jeszcze możesz pochwalić się uprawnieniami tłumacza przysięgłego, to nikt nie zapyta Cię o to, czy swoje tłumaczenia robisz przy biurku czy stoliku przyłóżkowym.
  7. Praca w obszarze e-commerce:
    • Tak naprawdę możesz prowadzić samodzielnie cały sklep, zwłaszcza jeśli sprzedajesz produkty cyfrowe, które nie wymagają od Ciebie chodzenia do punktu kurierskiego.
  8. Praca w zakresie marketingu
    • Tu otwiera się przed Tobą cały wachlarz możliwości – od prowadzenia kont w mediach społecznościowych, przez tworzenie i optymalizację reklam aż po… bycie influencerem.

Lista nie jest zamknięta. Już teraz pewnie znajdziesz jeszcze parę innych możliwości. A jutro być może powstaną kolejne zawody, w których będziesz mógł się realizować. Bo tak naprawdę każda praca jest dla Ciebie, pod warunkiem, że będzie dostosowana do Twoich indywidualnych umiejętności, zainteresowań i możliwości. Przy wyborze zawodu warto również konsultować się z doradcą zawodowym lub specjalistą ds. rehabilitacji zawodowej.