Szukając odpowiedzi na pytanie, czy warto wypożyczyć podnośnik pacjenta, trzeba zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Jakie dysfunkcje ma pacjent? Jak wygląda opieka nad pacjentem leżącym? Czy ograniczenie mobilności jest przejściowe czy trwałe?

podnośnik pacjenta

Kiedy używa się podnośnika pacjenta?

Podnośnik pacjenta jest urządzeniem, które pomaga opiekunowi i samej osobie chorej w codziennym funkcjonowaniu.

Sprzęt ma zastosowanie głównie u pacjentów leżących z niedowładem lub porażeniem dwukończynowym/czterokończynowym, osłabieniem mięśniowym itp., głównie przy różnego typu schorzeniach neurologicznych. Pozwala na przetransportowanie pacjenta z łóżka na wózek, toaletę przyłóżkową, pod prysznic lub do wanny. Oczywiście należy pamiętać o likwidacji barier komunikacyjnych w domu (np. progów).

Ochrona pleców opiekuna pacjenta

Standardowo podnośniki mają udźwig do 150 kg – 175 kg, ale są i takie, których nośność wynosi powyżej 200 kg.

To ogromne odciążenie dla kondycji kręgosłupa opiekuna. Zwłaszcza że przy podnoszeniu osoby leżącej nie jesteśmy w stanie zachować zasad ergonomii podnoszenia ciężarów. Musimy pochylić plecy, co sprawia, że na nasz kręgosłup działa siła wielokrotnie większa. Przy pochylonych plecach i podnoszeniu ciężaru 50 kg nacisk działający na połączenie lędźwiowo-krzyżowe wynosi 727 kg! A jeśli pacjent waży 100 kg i trzeba podnosić go kilka razy dziennie?

Nadmierne przeciążanie kręgosłupa opiekuna osoby leżącej może powodować dyskopatię odcinka lędźwiowego lub przepuklinę kręgosłupa (czyli potocznie wypadnięcie dysku).

Jak wybrać dobry podnośnik pacjenta?

Najlepiej taki, który w maksymalnym stopniu odciąży opiekuna od wyczerpującej pracy fizycznej. Zainwestuj w elektryczny podnośnik pacjenta. Taka elektryczna winda może udźwignąć i opuścić osobę niepełnosprawną mniej więcej o 130 cm przy minimalnym wysiłku osoby asystującej. Podnośnik sterowany pilotem jest bardzo bezpieczny i łatwy w obsłudze. Pozwala uniknąć opiekunowi urazów i bólów kręgosłupa, które pojawiają się przy dźwiganiu osoby chorej.           

Niezmiernie ważnym elementem podnośnika jest chusta nośna, potocznie zwana nosidłem. Ważne, żeby była zrobiona z materiałów, które nie pochłaniają wody, np. z poliestru bądź siatki poliestrowej. Ważne też, aby dobrać nosidło adekwatnie do dysfunkcji pacjenta. Wyróżniamy dwa podstawowe typy nosideł – z podparciem głowy i bez podparcia głowy. To drugie jest przeznaczone dla pacjentów, którzy nie potrafią utrzymać głowy w pionie.

Rozwiązaniem, które zapewnia maksymalny komfort i wygodę użytkowania, jest zaopatrzenie podnośnika w cztery obrotowe kółka. Pozwala to zgrabnie obracać urządzeniem wraz z podpiętym pacjentem, w miejscu, o 360 stopni oraz przewieźć go np. do łazienki, bez konieczności używania wózka inwalidzkiego.

Czy warto wypożyczyć podnośnik pacjenta?

Przeciętny koszt zakupu nowego elektrycznego podnośnika dla niepełnosprawnych mieści się w widełkach od 3500 do 9000 zł. W wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego Body Smile Fit w Mikołowie miesięczny koszt wynajmu komfortowego podnośnika osoby chorej wynosi 100 zł. Już z tego prostego porównania widać, że zakup nowego podnośnika zwróci się dopiero po kilku latach. Dochodzi jednak jeszcze istotna kwestia serwisu. Wypożyczenie używanego podnośnika pacjenta oznacza, że masz sprzęt stale serwisowany w cenie najmu. Zakup zwykle tylko pozornie jest jednorazową inwestycją, podobnie jak dzieje się to ze wszystkimi intensywnie użytkowanymi sprzętami mechanicznymi.

Podnośnik pacjenta w parze z łóżkiem rehabilitacyjnym

Na koniec warto zaznaczyć, że korzystanie z podnośnika ma sens tylko w przypadku, gdy pacjent już korzysta z łóżka rehabilitacyjnego. Konstrukcja łóżka pozwala na sprawne manewrowanie podnośnikiem. Daje możliwość podjazdu pod łóżko i swobodne manewrowanie „ramieniem” urządzenia. Wszystko po to żeby pacjent jak i opiekun mogli w pełni wykorzystać potencjał obu urządzeń w codziennej rehabilitacji i pielęgnacji.


Masz pytania? Chcesz wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny?

Napisz do nas


formularz kontaktowy