Łóżko rehabilitacyjne możemy wykorzystać w bardzo wielu schorzeniach. Zarówno w przypadku całkowitej niezdolności do poruszania się, jak i w przypadku schorzeń predysponujących do pełnego powrotu do zdrowia. W jaki sposób może wykorzystać łóżko rehabilitacyjne pacjent oraz opiekun? Kiedy staje się ono niezbędne, by zapewnić komfort życia całej rodzinie?

łóżko rehabilitacyjne

Dobre łóżko rehabilitacyjne poprawia jakość życia opiekuna

Łóżko rehabilitacyjne poprawia przede wszystkim jakość życia pacjenta. Przyczynia się również, co ma kluczowe znaczenie, do poprawy jakości życia opiekuna. Dlaczego piszę, że ma to kluczowe znaczenie? Ponieważ w codziennej opiece nad leżącym pacjentem bardzo łatwo jest się zagubić – zapomnieć o swoim zmęczeniu, bólu kręgosłupa i nadgarstków, o nieustannym czuwaniu i wsłuchiwaniu się w potrzeby chorego. Po pewnym czasie pielęgnacja bywa tak męcząca, że sam opiekun często potrzebuje wsparcia. Warto zatem pomyśleć o takich usprawnieniach, które będą również odciążeniem dla rodziny osoby leżącej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego?

Dobre łóżko rehabilitacyjne ma co najmniej 3 funkcje sterowane pilotem. Główne funkcje to:

Funkcja podnoszenia tułowia

Funkcja podnoszenia tułowia do pozycji siedzącej pozwala pacjenta nakarmić lub daje możliwość pacjentowi samodzielnie zjeść. Przydatny do tego jest stoliczek przyłóżkowy na kółkach z blatem na wysięgniku. Można posłużyć się również zwykłą deską o długości 100 cm i szerokości 30 cm, opartą na barierkach bocznych. Niemniej, jak się Państwo domyślają, stoliczek przyłóżkowy jest rozwiązaniem dużo bardziej użytecznym i bezpiecznym.

Ta funkcja ma również zastosowanie prozdrowotne. U starszych pacjentów poprawia dotlenianie płata czołowego, które zapobiega pogłębianiu się demencji, jak i wentylowanie płuc, co z kolei zabezpiecza przed chorobami płuc (najczęściej zapaleniem płuc). Zapalenie płuc to choroba, która często ma miejsce u pacjentów leżących (nawet krótkotrwale).

Funkcja podnoszenie całego łóżka

Druga, nie mniej ważna funkcja to podnoszenie całego łóżka z leżącym pacjentem. Większość łóżek rehabilitacyjnych może podnieść osobę o masie ciała do 170 kg. Proszę sobie wyobrazić, co dzieje się z kręgosłupem, obręczą barkową, stawami łokciowymi czy nadgarstkami opiekuna, który codziennie musi, schylony, na tapczanie, podnosić osobę chorą, często bezwładną! Nawet u młodych ludzi ze zdrowym kręgosłupem takie przeciążenia bardzo szybko doprowadzą do dolegliwości bólowych. Funkcja, o której piszę, pozwala na pielęgnację pacjenta, w pozycji wyprostowanej, osobom o wzroście od 150 cm do 195 cm. Można powiedzieć, że chory jest „podany na tacy”.

Łóżko z funkcją zmiany pozycji nóg

Kolejną ważną funkcją jest zmiana pozycji nóg pacjenta. W tej kategorii dzielimy łóżka na:

O zastosowaniu i rozróżnieniu obydwu funkcji napiszę w kolejnych opracowaniach.

Łóżko rehabilitacyjne z barierkami bocznymi

Pamiętajmy również, że łóżko rehabilitacyjne ma barierki boczne. Pozwalają one zabezpieczyć pacjentów o ograniczonej świadomości (demencja, alzheimer, silne środki przeciwbólowe) przed konsekwencjami upadku. Dobre łóżko posiada również uchwyt nad głową, który pomaga pacjentowi zmieniać pozycję. Na takim uchwycie można też powiesić kroplówkę. Łóżka są tak skonstruowane, aby można było korzystać wygodnie ze stolika przyłóżkowego oraz podnośnika pacjenta na kółkach.

Kiedy zdecydować się na łóżko rehabilitacyjne?

Łóżka rehabilitacyjne służą wielu grupom pacjentów. Długotrwale osobom sparaliżowanym wskutek:

Pacjentom z dysfunkcjami czasowymi, do jakich zaliczamy:

Z uwagi na odpowiednie pozycjonowanie pacjenta w rehabilitacji, łóżka rehabilitacyjne są bardzo potrzebne po zabiegach endoprotetyki stawu biodrowego (na okres 2-3 miesięcy po zabiegu).

Dzisiaj świadomość samych pacjentów i ich opiekunów co do wykorzystania łóżka rehabilitacyjnego jest bardzo duża, w porównaniu do tej sprzed dekady. Nasze starzejące się społeczeństwo mierzy się z wieloma problemami zdrowotnymi. W wielu przypadkach łóżka rehabilitacyjne pomagają wyeliminować albo przynajmniej zmarginalizować stres w otoczeniu pacjenta i poprawić jakość życia jego samego.


Masz pytania? Chcesz wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny?

Napisz do nas


formularz kontaktowy