Koncentratory tlenu coraz częściej stosuje się w różnych obszarach medycyny. Ich zadaniem jest dostarczyć pacjentowi powietrze ze zwiększoną zawartością tlenu. Cel to niwelowanie duszności i poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej. Popularność zyskały w czasie pandemii COVID-19, ale można je stosować przy wielu innych schorzeniach, również w terapii domowej.

koncentrator tlenu

Kiedy stosować domowy koncentrator tlenu?

Koncentratory tlenu wykorzystywane w tlenoterapii domowej to w pełni profesjonalne urządzenia medyczne o szerokim zakresie stosowania, przy różnego rodzaju schorzeniach. Do najważniejszych zaliczamy:

Terapię tlenową warto stosować także jako uzupełniającą u pacjentów w starszym wieku.

Jak działa przenośny koncentrator powietrza?

Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, dostępne dla każdej grupy wiekowej. Koncentrator tlenu pobiera powietrze z otoczenia, gdzie stężenie tlenu wynosi 21% i po „koncentracji” oraz nasyceniu dostarcza pacjentowi do płuc powietrze o stężeniu 90%-95% tlenu. Co ważne, powietrze jest dodatkowo oczyszczone i nawilżone. To bardzo przydatne zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy powietrze jest suche, a natężenie smogu dużo wyższe niż latem.

Koncentratory tlenu są również bardzo bezpieczne, nie ma zagrożenia, jak to ma miejsce w przypadku butli tlenowych, ze stężenie łatwopalnego tlenu osiągnie w pomieszczeniu niebezpieczne wartości. Uszkodzony koncentrator tlenu po prostu wyłącza się lub podaje pacjentowi mniejsze stężeniu tlenu, sygnalizując to na wyświetlaczu.

Jaki koncentrator tlenu wybrać?

Do terapii domowej polecamy przenośny koncentrator tlenu. Dzięki niższej wadze (w porównaniu z urządzeniem stacjonarnym) oraz kółkom jest znacznie wygodniejszy w użyciu. Zwykle też jest mniejszy, co pozwala oszczędzić miejsce w mieszkaniu.

Pamiętać jednak trzeba, że jego wydajność jest mniejsza niż urządzenia stacjonarnego. Podaje mieszankę gazową pulsacyjnie, jedynie we wstępnych fazach wdechu pacjenta. Z tego powodu polecamy go osobom z niewielką lub średnią niewydolnością oddechową. Pacjenci w cięższym stanie bezwzględnie powinni zostać objęci stałą opieką lekarską i korzystać z urządzeń stacjonarnych.

Koncentrator tlenu – czy warto go wypożyczyć?

Efekty tlenoterapii są praktycznie natychmiastowe. U pacjentów poprawia się wydolność, saturacja (nasączenie hemoglobiny tlenem) wraca do prawidłowych wartości, pacjenci odzyskują apetyt, siły witalne, energię i są bardziej pozytywnie nastawieni do życia.

Tlenoterapia domowa poprawia jakość życia pacjentów, zmniejsza stres i ogranicza lub eliminuje całkowicie potrzebę hospitalizacji, nawet przy bardzo poważnych schorzeniach. Pamiętajmy, że nawet przy bardzo ograniczonej wydolności, wysoka koncentracja tlenu poprawia funkcjonowanie wszystkich organów co przyczynia się do szybszego powrotu do zdrowia, zmniejsza ryzyko nawrotów choroby i ciężkich stanów pacjenta.

Zakup dobrej jakości urządzenia oznacza zwykle wydatek do kilku tysięcy złotych. W przypadku czasowej rehabilitacji warto rozważyć wypożyczenie koncentratora tlenu. W wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego BodySmileFit można zrobić to już za 150 zł miesięcznie.


Masz pytania? Chcesz wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny?

Napisz do nas


formularz kontaktowy